Aktualności

Aplikacje nawigacyjno - lokalizacyjne na PW

Data publikacji: 12.09.2024

Politechnika Warszawska wyszła naprzeciw użytkownikom ze szczególnymi potrzebami. Opracowując trzy rozwiązania wspomagające przemieszczanie się po kampusie uczelni.

Są to aplikacje PW Navi, PW mapa oraz audio mapa PW.

W opisie przedstawimy krótką charakterystykę tych trzech aplikacji.

 

PW Navi – Jest aplikacją mobilną wewnątrzbudynkową, która służy do nawigacji w 5 wybranych budynkach PW (Gmach Główny, Gmach Elektroniki, Gmach Fizyki, Budynek Rektorska 4, Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w Józefosławiu. Wykorzystuje do pozycjonowania technologie Beacon Bluetooth Low Energy oraz GNSS.

Użytkownik ma możliwość dostosowania pracy aplikacji  do swoich indywidualnych potrzeb., wybierając opcje wspomagania wzroku, słuchu oraz ruchu. W przypadku osób, z niepełnosprawnością ruchu aplikacja jest w stanie wyznaczać trasy nie zawierające schodów. Osoby Głuche mogą odczytać opisy przestrzeni nagrane w Polskim Języku Migowym, a także otrzymać komunikaty w formie tekstowej. Osoby niewidome odsłuchają komunikaty głosowe, które zostały podzielone na grupy: lokalizacyjne, poznawcze, ostrzegawcze, strefowe ,piętrowe i budynkowe.

PW Mapa -to aplikacja, który służy do zapoznania się z wnętrzami budynków uczelni, wyszukiwania pomieszczeń o konkretnych numerach, punktów orientacyjnych tak jak sale wykładowe, punkty gastronomiczne, toalety.

PW mapa jest dostępna nie tylko na stronie internetowej, lecz także na kioskach informacyjnych rozmieszczonych na całym kampusie. Aplikacja jest dostępna również z opisami w Polskim Języku Migowym. Apka pozwala na zapoznanie się z terenem w dowolnym momencie np. przed dotarciem na Politechnikę.

PW Audio Mapa – to elektroniczny odpowiednik tyflomap dla osób niewidomych i słabowidzących. Użytkownik może wybrać pomiędzy dwoma trybami pracy. Są to tryb przeglądania mapy pomaga w wybraniu obszaru zainteresowania.   Tryb uczenia umożliwia  jednoczesne wodzenie palcem po pomieszczeniach i głosowe odczytywanie informacji. Aplikacja informuje o tym jaki przycisk został dotknięty przez osobę niewidomą. Ma też wbudowany czytnik kodów QR i NFC, które pomagają w precyzyjnej lokalizacji użytkownika.

Wszystkie apki składające się na 1 system były konsultowane na każdym z etapów powstawania z osobami z niepełnosprawnościami, i pracownikami Sekcji ds. Osób z Niepełnosprawnościami Biura ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. W testach aplikacji brali udział pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości oraz studenci i pracownicy Politechniki Warszawskiej.

Więcej informacji na temat aplikacji znajdziecie Państwo w linku poniżej.

https://www.pw.edu.pl/aktualnosci/aplikacje-ktore-pomoga-poruszac-sie-po-uczelnianych-budynkach

POMOC DLA MAŁOLETNICH W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH

Data publikacji: 19.08.2024

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

116 111 – czynny całodobowo

Więcej informacji: https://116111.pl/

 

Telefony zaufania Rzecznika Praw Dziecka

0 800 12 12 12 – czynny całodobowo

Więcej informacji: https://800121212.pl/

 

Warszawski Ośrodek Informacji Kryzysowej

Telefony i adresy: https://woik.waw.pl/kontakt/

Więcej informacji: https://woik.waw.pl/

Mieszkanie dla absolwenta

Data publikacji: 02.08.2024

Zielone tło, biały napis: Program "Mieszkanie dla absolwenta"W prawym górnym rogu kwiat z logiem PFRON.

Zachęcamy do zapoznania się z programem realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.Program dedykowany jest osobom z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.Szczegóły programu w linku poniżej.

https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/mieszkanie-dla-absolwenta/mieszkanie-dla-absolwenta/

Drzwi Otwarte Politechniki Warszawskiej 2024

Data publikacji: 23.05.2024

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na Drzwi Otwarte PW, które odbędą się w Gmachu Głównym przy placu Politechniki 1,  25 maja w godzinach 10:00 – 15:00.

Podczas tego wydarzenia będzie można spotkać się z przedstawicielkami naszej Sekcji ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Sekcji Psychologów.

Zapraszamy wszystkich poszukujących informacji o kierunkach studiów, rekrutacji i życiu studenckim.

Pani Anna Rutz - Pełnomocnik ds.wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami.

Data publikacji: 22.04.2024

Na zdjęciu jest grupa dziewięciu osób ( cztery uśmiechnięte kobiety w tym jedna kobieta  na wózku inwalidzkim oraz pięciu mężczyzn w garniturach).Grupa dziewięciu osób znajduje się w pokoju,a za ich plecami jest flaga Unii Europejskiej niebieska z żółtymi gwiazdami oraz flaga Polski biało- czerwona.

Minister nauki powołał nowych pełnomocników m.in Panią Annę Rutz, która będzie pełniła funkcję Pełnomocniczki Ministra nauki do spraw wsparcia uczelni w zwiększaniu dostępności kształcenia dla osób z niepełnosprawnościami.Pani Anna Rutz na co dzień działa w obszarze szeroko pojętej dostępności,architektonicznej, komunikacyjnej oraz informacyjnej.Link do strony:https://www.gov.pl/web/nauka/minister-nauki-powolal-nowych-pelnomocnikow

Paszport do kariery czyli jak oczarować przyszłego pracodawcę - bezpłatny warsztat aktywności zawodowej

Data publikacji: 04.03.2024

Na plakacie umieszczony jest tytuł warsztatów wraz z ich programem. Po środku w dolnej części narysowanych jest pięcioro studentów z widocznymi niepełnosprawnościami: od lewej dziewczyna z ciemnych okularach z białą laską, chłopak na wózku, chłopak z protezą lewej nogi, chłopak prawej nogi, dziewczyna z protezą lewej ręki. Wszyscy maja uśmiechnięte twarze, wznoszą ręce do góry.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi na bezpłatny warsztat

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością

Data publikacji: 22.02.2024

Od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trening Umiejętności Społecznych dla studentów Politechniki Warszawskiej

Data publikacji: 30.10.2023

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zaprasza chętnych studentów w spektrum autyzmu do udziału w stacjonarnej grupie wsparcia.

Trening Umiejętności Społecznych – TUS – to szeroko stosowana forma wsparcia dla osób:

  • doświadczających trudności w relacjach
  • chcących lepiej rozpoznawać emocje swoje i innych
  • chcących rozwijać umiejętności skutecznego uczestniczenia w życiu społecznym
  • pragnących budować poczucie własnej wartości i siły sprawstwa

Politechnika po raz pierwszy oferuje swoim studentom możliwość skorzystania z tego rodzaju wsparcia. Grupa będzie miała charakter pilotażowy, a do jej prowadzenia zaproszeni zostali uznani specjaliści z Poradni Psychologicznej Strefa Myśli.

Przewidzianych jest 10 zajęć po 90 minut, 1x w tygodniu.

 

Zgłoszenia na trening przyjmujemy pod adresem e-mail: katarzyna.lis@pw.edu.pl do dnia 12.11.2023. W treści zamieść numer albumu i poczekaj na dalsze informacje od nas.*

*Liczba miejsc ograniczona

Testy aplikacji wewnątrzbudynkowej PW Navi na Politechnice Warszawskiej

Data publikacji: 29.08.2023

Zrzut ekranu przedstawiający poglądową mapę budynku Rektorska 4 z kompasem ustawionym na północ.

W dniach 22-23 sierpnia konsorcjum Inclutech-Utilitia testowało aplikację do nawigacji wewnątrzbudynkowej powstającą w ramach zadania 4 w projekcie "Politechnika Warszawska Ambasadorem Innowacyjności na Rzecz Dostępności". Nawigacja ma ułatwiać przemieszczanie się po kampusie społeczności akademickiej oraz zapraszanym gościom ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace nad tworzeniem apki cały czas trwają. Na obecnym etapie sprawdzana była poprawność jej działania na Wydziale Fizyki i w gmachu Rektorska 4. W ramach tego projektu będzie zostanie ona wdrożona także w Gmachu Głównym, budynku Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz w obiekcie Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Józefosławiu. Zadanie koordynowane jest przez dr hab. inż. Dominika Sierociuka z Wydziału Elektrycznego przy współpracy z prof. Dariuszem Gotlibem z Wydziału GiK oraz Sekcją ds. Osób z Niepełnosprawnościami BiSOU.

Tydzień zdrowia psychicznego w PW

Data publikacji: 30.05.2023

plakat tygodnia zdrowia psychicznego z datą wydarzenia

Od dnia 25 maja do 2 czerwca na Politechnice Warszawskiej trwa Tydzień Zdrowia Psychicznego zorganizowany przez Komisję Socjalną Samorządu Studentów PW.
Wśród studentów poziom stresu i napięcia emocjonalnego może być szczególnie wysoki, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, dlatego serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, które pozwoli Wam zatroszczyć się o swoje samopoczucie.

 Każdego dni warsztaty odbywają się w budynku CZIiTT przy ul. Rektorskiej 4. 

Zapisy na warsztaty: https://facebook.com/events/s/tydzien-zdrowia-psychicznego-n/795269538787715/

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału!

Drzwi Otwarte w Filii w Płocku PW

Data publikacji: 16.05.2023

Plakat Drzwi Otwartych PW z datą 24 maja 2023 r. z symbolami geometrycznymmi
Źródło:facebook/son

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na Drzwi Otwarte PW, które odbędą się 24 maja 2023 r. w godz. 10:00-14:00 w Gmachu Głównym Filii w Płocku PW, przy ul. Łukasiewicza 17.

Podczas tego wydarzenia będzie można spotkać się z przedstawicielkami naszej Sekcja ds. Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Warszawskiej oraz Sekcji Psychologów PW.
Wszystkich poszukujących informacji o kierunkach prowadzonych w Filii PW w Płocku, rekrutacji, życiu studenckim i o całej Politechnice serdecznie zapraszamy! 

Drzwi Otwarte PW

Data publikacji: 16.05.2023

Plakat Drzwi Otwartych PW z datą 20 maja 2023 r.
Źródło: https:facebook/son

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na Drzwi Otwarte PW, które odbędą się 20 maja 2023 r. w godz. 10:00-15:00 w Gmachu Głównym PW.
Przy stoisku Biura ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni będziecie mogli porozmawiać z pracownikami Sekcji ds. Osób z Niepełnosprawnościami o dostępności Uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami. Będzie również możliwość spotkania z pracownikami Sekcji Psychologów PW.
W komunikacji z Wami wspomagać nas będą tłumacze PJM.
Szczegółowy plan Drzwi Otwartych 2023 znajdziecie na stronie: https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Drzwi-Otwarte-2023
Do zobaczenia! 

2.04. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Data publikacji: 31.03.2023

Plakat 2.04. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Źródło: pfron.org.pl

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

23.02.Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Data publikacji: 23.02.2023

plakat informujący o Ogolnopolskim Dniu Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z  informacjami w dalszej części artykułu. 

Więcej na temat depresji: https://wyleczdepresje.pl/ 

Międzynarodowy Dzień Psychologa

Data publikacji: 21.02.2023

psycholog konsultujący pacjenta

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psychologa. Skąd wzięła się data? Otóż tego dnia w roku 1879 profesor Wilhelm Wundt założył pierwsze na świecie, samodzielne laboratorium psychologiczne, dzięki czemu psychologia stała się odrębną nauką, a nie dziedziną stawianą pomiędzy medycyną a filozofią. Psycholog zajmuje się stawianiem diagnozy psychologicznej za pomocą wywiadu i testów psychologicznych, sporządza opinię psychologiczną, wydaje zaświadczenia do różnych instytucji. Praca psychologów objęta jest tajemnicą.

Więcej o pracy psychologa: https://116111.pl/kim-jest-psycholog/ 

Dzień Dostępnej Politechniki - relacja

Data publikacji: 27.01.2023

plakat Dnia Dostępnej Politechniki
Źródło: własne

W środę 18 stycznia 2023 r. odbyło się  pierwsze w historii wydarzenie poświęcone w całości tematyce dostępności. Dzień Dostępnej Politechniki to nowa inicjatywa i szansa, żeby zwiększać świadomość niepełnosprawności, wpływać na budowanie wolnego od stereotypów wizerunku osób z niepełnosprawnościami oraz stwarzać atmosferę akceptacji, życzliwości i profesjonalnego podejścia w kontakcie z ludźmi ze szczególnymi potrzebami – w naszej Uczelni i wszędzie poza nią. Zorganizowaliśmy je wspólnie z Centrum Projektowania Uniwersalnego PW. Było to bardzo ciekawe, inspirujące i niesamowicie energetyczne spotkanie. Dziękujemy, że byliście z nami i chętnie uczestniczyliście w warsztatach. 

Fundacja "Nie widać Po Mnie" Centrum CBT

Data publikacji: 23.01.2023

Logo Fundacja Nie widać Po Mnie
Źródło: https://niewidacpomnie.org/

Fundacja Nie widać Po Mnie prowadzi realizację programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla osób do 21 roku życia z województwa mazowieckiego. W poradniach Centrum CBT w Warszawie odbywa się bezpłatna diagnostyka w kierunku występowania depresji u nastolatków i dorosłej młodzieży. Centrum zapewnia konsultacje z psychologiem oraz w razie konieczności terapię indywidualną. 

Zadzwoń: (22) 212 81 12

Więcej: https://niewidacpomnie.org/ 

Dzień dostępnej Politechniki

Data publikacji: 16.01.2023

Źródło: Własne

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na pierwsze w historii Politechniki Warszawskiej wydarzenie pn. Dzień Dostępnej Politechniki, które odbędzie się w najbliższą środę 18.01.2023 r. w godz. 10-14 w Dużej Auli Gmachu Głównego. Wydarzenie współorganizujemy z Centrum Projektowania Uniwersalnego PW. Podczas imprezy będzie można dowiedzieć się m.in. o działaniach CPU, a także obejrzeć wystawę zdjęć studentki z niepełnosprawnością i doświadczyć niepełnosprawności podczas ciekawych warsztatów.

Serdecznie zapraszamy! 

Dzień Dostępnej Politechniki

Data publikacji: 16.01.2023

Źródło: Opracowanie własne

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni serdecznie zaprasza na pierwsze w historii Politechniki Warszawskiej wydarzenie pn. Dzień Dostępnej Politechniki, które odbędzie się w najbliższą środę 18.01.2023 r. w godz. 10-14 w Dużej Auli Gmachu Głównego. Wydarzenie współorganizujemy z Centrum Projektowania Uniwersalnego PW. Podczas imprezy będzie można dowiedzieć się m.in. o działaniach CPU, a także obejrzeć wystawę zdjęć studentki z niepełnosprawnością i doświadczyć niepełnosprawności podczas ciekawych warsztatów.

Serdecznie zapraszamy! 

Wsparcie psychologiczne dla społeczności akademickiej PW

Data publikacji: 20.02.2013

Źródło: Google

Biuro ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni PW informuje o możliwości skorzystania z bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla całej społeczności akademickiej PW. 

Oferowane formy pomocy w języku polskim i angielskim: rozmowy wspierające, motywujące, terapeutyczne, pomoc w rozwiązywaniu sytuacji traumatycznych i kryzysowych, psychoedukacja, konsultacje i informacje na temat innych możliwości specjalistycznej pomocy (możliwa obecność tłumacza polskiego języka migowego po wcześniejszym zgłoszeniu do Sekcji ds. Osób z Niepełnosprawnościami PW).

Napisz: wsparcie.sp@pw.edu.pl; Zadzwoń: 502 373 196